Druholigový fotbalový klub

FK Dukla Praha

FK DUKLA PRAHA

FK Dukla Praha (celým názvem: Fotbalový klub Dukla Praha) je český profesionální fotbalový klub, který sídlí v pražských Dejvicích. Ve své historii vyhrál celkem jedenáctkrát československý ligový titul a devětkrát Československý pohár. Tým hraje druhou nejvyšší českou soutěž Fortuna národní ligu. Svá domácí utkání sehrává na Julisce patřící Armádě ČR s kapacitou 8 150 diváků. Klubové barvy jsou červená a žlutá.

Zpočátku se jednalo o klub pozemního vojska Československé lidové armády. Do družstva tehdy nastupovali českoslovenští fotbalisté k výkonu základní vojenské služby. Někteří už jako hotoví hráči, další jako talentovaní mladíci, kterým působení v elitním týmu pomohlo v kariéře: po návratu z vojny se stali oporami svých klubů. Čistě civilním týmem se stal teprve po pádu komunistického režimu. V sezóně 1966/67 hrála Dukla semifinále Poháru mistrů evropských zemí, v roce 1986–87 semifinále Poháru vítězů a také dosáhla velkých úspěchů v Americkém poháru v New Yorku, který vyhrála čtyřikrát v řadě v letech 1961–1964. V letech 1948 – 1989 těžila ze svého postavení vojenského klubu, díky čemuž mohla snadněji získávat nejlepší hráče.

Fotbalový oddíl Dukly Praha byl součástí klubu s mnoha dalšími oddíly, ale toto spojení již po roce 1989 zaniklo. Sporty dříve sloučené v Armádním středisku vrcholového sportu (ASVS) – hlavně atletika, veslování, házená, moderní pětiboj, cyklistika ad. – nyní fungují v oddílech různé formy, často stále pod patronátem Armády ČR.