Vliv fotobiomodulace na chronický zánět štítné žlázy

Takzvaná Hashimotova nemoc je jedno z nejčastějších autoimunitních onemocnění u člověka, bohužel stále bez dostupné léčby patologických mechanismů. Tato nemoc, napadající několikanásobně především ženy než muže, byla zkoumána tureckými specialisty, kteří roku 2020  publikovali studii s názvem „Impact of Photobiomodulation on T3/T4 Ratio and Quality of Life in Hashimoto Tryroiditis„.

Ve studii bylo 350 lidí s touto nemocí rozděleno do dvou skupin. Jedna skupina byla vystavena fotobiomodulační terapii a doplňkům stravy, jako například selenu, železu a vitamínu D, kdy druhá skupina dostala pouze tyto doplňky stravy bez fotobiomodulační terapie. Zkoumala se hladina substituce LT4, autoprotilátek a jiných hormonů dále vypsaných přímo ve studii.

Výsledky studie ukazovaly jednoznačně na zlepšení zdravotního stavu u skupiny vystavené fotobiomodulační terapii, u kterých se měřené hodnoty dostávaly do požadovaných „zdravějších“ hodnot.

„Naše výsledky jsou povzbudivé a PBM se zdá být velmi efektivní při zvyšování poměru T3/T4 a snižování hladin TPO Ab a týdenních dávek substituční terapie LT4. Protizánětlivé vlastnosti PBM jsou do značné míry zodpovědné za tyto změny a PBM způsobuje výrazné zlepšení symptomů souvisejících s HT u pacienta.“

 

Impact of Photobiomodulation on T3/T4 Ratio and Quality of Life in Hashimoto Tryroiditis
Candas ErcetinNuri Alper Sahbaz, Sami AcarFirat Tutal, Yesim Erbil
https://doi.org/10.1089/photob.2019.4740