ATP – palivo pohánějící naše tělo

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde je úplný počátek toho, že si můžete například jít zaběhat? V těle nám kolují různé formy energie. Ta nejzákladnější je ATP neboli adenosintrifosfát. ATP je zdrojem energie pro spoustu dějů v našem těle, od syntézy bílkovin až po zapojení svalů. Sacharidy, tuky i bílkoviny, které přijímáme z potravy i za účelem příjmu energie, se postupně v řádu několika hodin přeměňují na životodárnou energii.

 

Tento proces přeměny živin do formy ATP je do puntíku promyšlený. Zásobník této energie totiž není nekonečný. V organismu máme zhruba 3,5 gramů adenosintrifosfátu v 1 kilogramu svalové hmoty. Pro vaši představu, 70 kilový sportovec, jehož tělo je tvořeno z 28 % svalovou hmotou má přibližně 70 gramů ATP. Toto množství energie sportovci vystačí na 5vteřinový výkon. Jiná energie ale svaly nepohne. Z toho vyplývá, že proces tvorby této energie musí být v našem těle efektivní.

 

Stimulujte tvorbu ATP fotobiomodulací

Z těchto informací vyplývá, že bez dostatečného množství ATP je svalová činnost zpomalená. A nejen to! Tělo se také hůře regeneruje a růst svalů je pomalý. Energii vaše tělo dokáže přijmout z potravy, ale i z červeného a blízkého infračerveného světla.

Tyto formy světla jsou absorbovány specifickými buněčnými chromofory, které se nacházejí v mitochondriích buňky. Během procesu fotobiomodulace se zvyšuje produkce ATP. Společně s ní dále vzniká reaktivní forma kyslíku (ROS), který dokáže odbourávat volné radikály v těle a oxid dusnatý, jež zase prospívá naši pleti.