Saunování, ať už v jakékoli z jeho podob, je lidstvu známé po tisíce let. Za tuhle dobu prošly sauny spoustou změn, kdy ale ona technologická podstata zůstala stejná – vystavit lidské tělo teplu k docílení kladných zdravotních účinků.

Vyšší teploty v saunách, ať už klasických, nebo parních, zapříčiňují tělesné pocení, kdy se z těla vylučují toxické látky, posiluje se imunitní systém, nastává silné prokrvení celého těla a redukuje se stres a únava.

Infrasauny, oproti klasickým saunám, nevyužívají princip zahřívání celé místnosti pomocí topného tělesa, ale disponují zářiči, které produkují infračervené záření. Toto záření má velice široký rozsah, a to zhruba 1000 nanometrů až 1 milimetr. Takto široké spektrum lidským okem neviditelného světla, má na svědomí zahřívání pokožky a spouštění stejných procesů, jako tomu je v klasické sauně. Jeden z hlavních benefitů tak nastává pro osoby, které špatně snáší vyšší teploty saun, které se pohybují okolo 60 až 90 °C, kdy v infrasauně dosahuje teplota okolo 40 °C. Výsledky na lidské tělo jsou ale totožné, jen při ozařování těla infračerveným světlem se prohřívá tělo zevnitř, kdežto v klasické sauně od povrchu pokožky.

Infračervené světlo v těchto saunách je většinou doplněno o záření na pomezí viditelného spektra, kdy se vytváří typické červené světlo přítomné při této metodě.

Fotobiomodulace, neboli terapie LED světlem, která využívá vlnové délky viditelného spektra o rozsahu zhruba 450 až 860 nanometrů nevyzařuje žádné takové teplo jako infrasauny a je tudíž používána za jiným terapeutickým účelem. Výhody LED záření jsou dosti rozsáhlé, kdy hlavními vlnovými délkami jsou převážně hodnoty 630 a 660 nanometrů červeného světla a 810 a 850 nanometrů infračerveného světla. Tyto vlnové délky nezpůsobují pocení jako ty v infrasaunách, ale poskytují benefity jakožto redukce různých dermatologických obtíží, vyhlazení vrásek, spouštění silného anti-aging efektu, protizánětlivého procesu, podporu hojení po úrazech, tak stejně podporu růstu svalové hmoty a regenerace po sportovním výkonu, nebo dokonce účinku na některá neurodegenerativní onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Více si můžete přečíst v tomto článku, který důkladněji probírá celou fotobiomodulaci, neboli terapii červeným světlem.

Obě zmíněné terapie mají každá své jedinečné účinky a právě jejích spojením vzniká jedinečná kombinace kladných účinků na lidské tělo. Problémem doposud ale bylo, jak tyto vlnové délky vměstnat do jednoho zařízení, kdy u infrasaun není LED světlo o nižších vlnových délkách přítomno.

Řešením je voděodolný fotobiomodulační LED panel Sauna1600. Jeho benefitem je odolnosti vůči vlhkosti až do výše 100 %, tudíž se dá umístit právě do infrasaun bez rizika jeho poškození, tak stejně i do klasických saun, kde nepřekračuje jejich interní teplota 45 °C.

Tímto vzniká kombinace opravdu širokého spektra vlnových délek a jejich kladných účinků na lidské tělo, které si můžete dopřát při jedné terapii naráz a tak podpořit své zdraví maximální možnou mírou.