Kůže je největší orgán lidského těla a je to první obranná mechanika našeho imunitního systému. Kůže také hraje ústřední roli v klíčových tělesných procesech, jako je krevní oběh, tvorba hormonů a regulace teploty.

Pojďme si popsat nejdůležitější funkce lidské pokožky podrobněji.

Ochrana a imunita
Kůže tvoří bariéru před vlivy našeho okolí
, chrání nás před lehčím zraněním a špínou, před neviditelnými hrozbami, jako jsou například choroboplodné zárodky a nemoci. Kůže je nezbytnou součástí zdravého imunitního systému a bojuje proti rizikům z alergenů, toxinů a karcinogenů, které na nás neustále působí.

Cirkulace a regenerace
Kůže je také ústředním prvkem našeho oběhového systému, kdy podporuje krevní oběh pro bezvadný zdravotní stav. Průtok krve přináší pokožce kyslík a živiny a odstraňuje oxid uhličitý a odpadní produkty. Při poranění kůže cirkulující krev dodává proteiny a buňky do místa poranění potřebné k jeho regeneraci.

Skladování a produkce hormonů
Hlubší vrstvy naší pokožky jsou také důležitými zásobníky vody, tuků a metabolických produktů. Naše pokožka produkuje klíčové hormony, jako je vitamin D, který se kůží produkuje vystavením se slunečnímu záření.

Regulace teploty
Pokožka je nezbytná pro regulaci tělesné teploty, chrání vás před teplem nebo chladem a pomáhá předcházet dehydrataci.

Krása
Vaše pokožka hraje mnohem větší roli než jen vzhledovou, ale to neznamená, že vzhled není také důležitý. Kůže je ústředním bodem toho, jak vnímáme sami sebe a jak nás vnímají ostatní, což každý den ovlivňuje sebeúctu a duševní zdraví člověka.

Fotobiomodulace a buňky v pokožce

Jako každý organismus, i naše buňky potřebuji pro správné fungování dostatek fotonů, které proudí ze světla. Fotobiomodulace je efektivní způsob regenerace červeným světlem v kombinaci s blízkým infračerveným světlem, případně s dalšími barevnými spektry. Klinicky ověřené vlnové délky záření zvyšují cirkulaci a syntézu buněčné energie.

Buňky, které mají dostatečný přísun fotonů, fungují správně a efektivně. Díky tomu se zvyšují přirozené metabolické procesy. Buňky jsou lépe schopny odbourávat škodlivé látky z těla, rychle a kvalitně opravovat poškozené tkáně. Fotobiomodulace obecně urychluje syntézu kolagenu i bílkovin a pomáhá buňce k lepšímu okysličení. Harmonizuje funkci orgánů a pomáhá k zdravému psychickému stavu. Pravidelná terapie fotobiomodulací v kombinaci se zdravým životním stylem přispívá k lepší regeneraci těla.

Jak terapie červeným světlem podporuje zdraví pokožky

Výše uvedené funkce naší pokožky se spoléhají na to, že miliony buněk, které se v ní nacházejí, navzájem fungují a komunikují. Když mitochondrie v těchto kožních buňkách absorbují zdraví prospěšné červené a infračervené světlo, produkuje se více energie ATP adenosintrifosfátu, stimuluje se syntéza kolagenu, základních růstových faktorů fibroblastů a jejich množení. Terapie červeným světlem také podporuje mikrocirkulaci, která zlepšuje buněčnou rovnováhu.

Jak tedy postupovat?

Terapii pokožky světlem u nás v Nuovo Therapy rozdělujeme na lokální a celotělovou.

Pro lokální terapii doporučujeme naše fotobiomodulační LED panely RD500, RD500 Blue a RD1000, které jsou svými rozměry a výkonem vhodné pro domácí použití.

Pro celotělovou terapii máme v nabídce LED panely RD1500, které se dají upevnit ve více kusech na speciální stojany, dále pak největší a nejvýkonnější panel na trhu s označením RD6000 a nebo je zde možnost terapií v celotělovém lůžku Nuovo LED Bed, které je dostupné na pobočce v Brně. Pro více informací se podívejte na tento odkaz: https://www.nuovotherapy.cz/terapie-na-pobocce/

Příkladové studie

Efficacy of phototherapy to treat facial ageing when using a red versus an amber LED – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29858421/

The Efficacy and Safety of 660 nm and 411 to 777 nm Light-Emitting Devices for Treating Wrinkles – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28195844/