Záněty a červené terapeutické světlo

Každý z nás již tuto reakci svého těla zažil. Zánět si můžete představit jako naprogramovanou reakci vašeho těla na nebezpečí. Je to jedna z prvních akcí imunitního systému proti choroboplodným zárodkům, podráždění a poškození buněk. Pokud se však zánět stane chronickým problémem, může to být také cesta k nemoci a širší dysfunkci v těle.

Podívejme se na zánět podrobněji v následujícím článku.

 

Co způsobuje zánět?

Záněty v těle mohou mít široké spektrum důvodů vzniku. Jsou jimi jasné fyzické příčiny jako například zranění, rány, modřiny, popáleniny nebo výskyt cizího tělesa. Možnost výskytu je také po vystavení těla biologickým faktorům jako například stres, bakterie, toxické látky nebo také alkohol.

Lidské tělo může také reagovat tvorbou zánětů na nedostatek spánku nebo dehydrataci. Všechny tyto faktory mohou také navodit chronickou tvorbu zánětů, které mají dlouhá trvání a nesou s sebou další zdravotní problémy.

 

Příznaky zánětu

Klasickými příznaky zánětu jsou teplo, zarudnutí, otok a bolest v postiženém místě. Bolest je způsobena chemickými látkami jako je bradykinin a histamin, které vaše tělo uvolňuje, aby stimulovalo vaše nervové zakončení jako varování před nebezpečím.

 

Akutní nebo chronický zánět?

Ne všechny záněty jsou pro vaše zdraví nepříznivé. Akutní zánět může pomoci našemu tělu zotavit se z konkrétního problému. Při normální reakci na stres nebo zranění se zánět objeví během několika hodin a pracuje na odstranění poškozené tkáně a zahájení procesu opravy. Jakmile se zranění nebo napětí vyléčí, zánět zmizí.

Chronický zánět je na druhé straně často způsoben častým a přetrvávajícím akutním zánětem, stejně jako virovými infekcemi, autoimunitními reakcemi, opakovaným poškozením tkání a odstraněním cizích těles. Chronický zánět může být velmi bolestivý a může vést k dalším stavům, jako je artritida, nevýrazná pokožka, špatný stav střev a dokonce zvýšené riziko některých druhů rakoviny. Chronický zánět je neuvěřitelně častý a může být základem pro další nemoci, jako je mozková mrtvice, srdeční poruchy, cukrovka a rakovina, které vedou k více než polovině všech lidských úmrtí.

 

Zánět a terapie červeným světlem

Standardně se zánět léčí tzv. nesteroidními protizánětlivými léky, jako jsou například aspirin nebo ibuprofen. Červené světlo přístrojů Nuovo Therapy si s tímto ale poradí také. Terapie světlem, neboli fotobiomodulace, využívá červené, blízké infračervené světlo a další barevná spektra ke snížení bolesti, zánětů a zlepšení produkce buněčné energie. Je to odlišná možnost terapie, která se soustřeďuje na příčinu zdravotních obtíží, nikoliv pouze na příznaky. Jedná se o neinvazivní terapii bez léků, která řeší základní příčinu bolesti stimulací vlastních léčebných mechanismů těla bez vedlejších účinků nebo sekundárních problémů.

 

 

Zánět je přirozenou a nezbytnou součástí života. Jeho chronická podoba ale vážně ohrožuje naše zdraví a fotobiomodulace je schopná s tímto problémem velice úspěšně bojovat bez nasazení medikamentů. Neobejde se ale bez podpory správného životního stylu.

 

Příkladové studie

Effects of red light on inflammation and skin barrier recovery following acute perturbation. Pilot study results in healthy human subjects – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30520139/

Photobiomodulation therapy (PBMT) on acute pain and inflammation in patients who underwent total hip arthroplasty-a randomized, triple-blind, placebo-controlled clinical trial – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29909435/